fot. Jacek Żukowski
W Instytucie Zdrowia Akademii Pomorskiej w Słupsku prowadzone są pilotażowe badania kręgosłupa i stóp z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury medycznej Biomod.

Przy pomocy tego urządzenia uczelnia realizuje program mający na celu analizowanie wady postaw dzieci w wieku rozwojowym.

- Prowadzone są badania, które pozwolą wykryć ewentualne wady budowy kręgosłupa i stóp - mówi dr Monika Waśkow, dyrektor Instytutu Zdrowia.

Biomod to urządzenie do diagnostyki pleców z rekonstrukcją 3D kręgosłupa. W jego skład wchodzą mobilna kolumna z kamerą HD oraz stacja akwizycyjna wraz z oprogramowaniem.

- Charakter pilotażowy ma nam przede wszystkim pokazać, ile dzieci możemy zbadać i jak sprawnie to przeprowadzić. Biomod ma za zadanie ocenić krzywizny kręgosłupa. Ten aparat robi zdjęcie i po obróbce otrzymujemy skan, który pokazuje wszystkie parametry kręgosłupa - dodaje mgr Karol Łosiński, wykładowca uczelni i doświadczony rehabilitant.

Jak zapewnia rektor Akademii Pomorskiej profesor Zbigniew Osadowski, laboratoria w Instytucie Zdrowia należą do najnowocześniejszych w Europie.

Trójwymiarowa analiza kręgosłupa, którą umożliwia Biomod, to rewolucyjna i przyszłościowa kombinacja najnowocześniejszej techniki optycznej i cyfrowego przetwarzania danych. W rezultacie jest to nieinwazyjna, bezpieczna dla pacjenta alternatywa do badania rentgenowskiego.

jż/rż

fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski

Posłuchaj

profesor Zbigniew Osadowski, rektor Akademii Pomorskiej
dr Monika Waśkow, dyrektor Instytutu Zdrowia
mgr Karol Łosiński, wykładowca uczelni i doświadczony rehabilitant