fot. prk24.pl
Do bazy w Redzikowie koło Słupska został zaproszony bohater amatorskiego filmu „Komar. Partyzant w US Army”.

To opowieść o powojennych losach 94-letniego Edwarda Muchy, który po zakończeniu II Wojny Światowej uciekł na Zachód do armii amerykańskiej. Po powrocie do kraju został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

Jak powiedział Marcin Maślanka ze Stowarzyszenia Gryf, reżyser i scenarzysta filmu, dla Edwarda Muchy wizyta w bazie oraz spotkanie z Amerykanami będą niezwykłym przeżyciem: - Cieszę się, że zaprezentuje swoje wspomnienia, zdjęcia i dokumenty. Przypomni losy Polaków, dla których armia amerykańska była zbawieniem oraz ich powrót do Polski, gdzie mieli bardzo dużo problemów oraz cierpieli.

Marcin Maślanka dodał, że pokazanie filmu Amerykanom to duże wyróżnienie dla autorów: - Chcemy pokazać, że mamy bogatą historię i żyją ludzie, którzy służyli w tamtejszej armii oraz pielęgnujemy historię.

Film „Komar. Partyzant w US Army” jest jednym z cyklu „Koszalin. Historie zapomniane”. Ich autorami są rekonstruktorzy ze Stowarzyszenia Gryf oraz studia Jart.

Filmy opowiadają mało znane wojenne epizody związane z miastem i regionem. Produkcje trafiają do szkół, bibliotek i na festiwale. Można je także zobaczyć w internecie.

ak/rż

Czytaj więcej

Posłuchaj

Marcin Maślanka ze Stowarzyszenia Gryf