Fot. army.mil
Prezydent Andrzej Duda organizuje spotkanie w sprawie zbliżającego się ćwiczenia Defender Europe 2020. Są to manewry, które mają sprawdzić, jak wojska sojuszników z NATO współpracują z armią amerykańską.

W naradzie weźmie udział między innymi szef MON Mariusz Błaszczak. Minister przedstawi prezydentowi plan manewrów i jego najważniejsze punkty. W Pałacu Prezydenckim będą również dowódcy rodzajów sił zbrojnych, którzy zrelacjonują prezydentowi zaangażowanie naszego wojska w międzynarodowe ćwiczenia.

Zwierzchnik sił zbrojnych zostanie też zapoznany z planem transportu ciężkiego sprzętu. Pierwsze dwie kolumny żołnierzy z uzbrojeniem wjadą do Polski wieczorem. Przejazd przez granicę w Kołbaskowie zaplanowano na 20.00 i 20.30. Pojazdy mają dotrzeć do Szczecina, gdzie mieści się 12. Brygada Zmechanizowana. Żołnierze mają tam zatankować pojazdy i ruszyć na poligon w Drawsku Pomorskim.

Defender Europe 2020 to największe od 25 lat europejskie ćwiczenia amerykańskich wojsk. Główne epizody manewrów odbędą się na przełomie kwietnia i maja. Sojusznicy wykorzystają poligony w siedmiu państwach naszego regionu, z czego w Polsce z największą intensywnością. 20 tysięcy amerykańskich żołnierzy już przerzucono na terytorium naszego kraju zza oceanu.

IAR/iw