fot. Jacek Żukowski
Czwarty pracownik, poza marszałkiem pomorskim Mieczysławem Strukiem, jest zakażony koronawirusem - poinformował w sobotę rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku Michał Piotrowski.

Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku poinformował w sobotę o dziewięciu nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w regionie. Wśród osób, u których zdiagnozowano COVID-19, jest pracownik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Michał Piotrowski wyjaśnił, że obecnie trwa ustalanie listy osób, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z zakażonym pracownikiem urzędu. Na tej podstawie sanepid zdecyduje o dalszych działaniach, w tym o konieczności poszerzenia grona osób objętych kwarantanną.

To już piąta osoba w urzędzie marszałkowskim, u której potwierdzono wirusa Sars-Cov-2. Na COVID-19 choruje m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Stuk. Do tej pory kwarantanną objęto 70 pracowników Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Pobierane są od nich materiały do testów na obecność koronawirusa.

- Wymazy pobrano już od ponad połowy urzędników. Dotychczasowe wyniki badań potwierdziły obecność koronawirusa u jednego z pracowników, 13 testów miało negatywny wynik - przekazał Piotrowski.

Zapewnił, że kwarantanna nie ma wpływu na płynność funkcjonowania urzędu. 70 proc. pracowników od dwóch tygodni pracuje w trybie zdalnym: - We wszystkich budynkach pracuje mniej niż 100 osób, których osobista obecność jest konieczna do utrzymania płynności pracy urzędu, dotyczy to m.in. obiegu dokumentów i korespondencji.

Wszyscy urzędnicy są wyposażeni w rękawiczki i maseczki oraz w płyn dezynfekujący. Na stanowiskach pracy zachowane są wszystkie wytyczne Generalnego Inspektora Sanitarnego, w tym odległość od innych osób, kontakt nie więcej niż dwóch osób, dezynfekcja klamek, drzwi i łazienek co dwie godziny.

W województwie pomorskim na COVID-19 choruje 91 osób. Do tej pory najwięcej zakażeń potwierdzono w Gdańsku - 34; powiecie wejherowskim - 21; Gdyni - 11; powiecie gdańskim - 9; powiecie kartuskim - 6; w powiecie tczewskim - 3; po dwa w powiatach puckim i nowodworskim oraz po jednym w powiecie kwidzyńskim, Sopocie i Słupsku.