fot. gov.pl
Wiceminister zdrowia, który był gościem porannego „Studia Bałtyk”, skomentował najnowsze informacje dotyczące pandemii koronawirusa.

- Światowa Organizacja Zdrowia zmieniła wytyczne i teraz zaleca noszenie maseczek. My także zalecamy ich noszenie. Wynika to z tego, że zakażone bezobjaowo osoby w sposób nieświadomy mogą zarażać innych. Oczywiście, nie ma sensu używać maseczki, jeżeli idziemy pustą ulicą. Warto ją jednak założyć na przykład w sklepie - powiedział Waldemar Kraska.

Wiceminister zdrowia zapewnił, że ciągle zwiększa się w Polsce liczba przeprowadzanych testów na obecność koronawirusa: - Cały czas zwiększamy liczbę laboratoriów, w których badane są próbki na obecność koronawirusa. Jest ich już 58. Myślę, że dziś łączna liczba osób przebadanych na obecność koronawirusa przekroczy sto tysięcy. Priorytetowo traktujemy przy tym pracowników służby zdrowia, ponieważ chcemy, aby pacjenci byli pod opieką zdrowego personelu medycznego.

Waldemar Kraska podkreślił też, że jesteśmy przed szczytem zachorowań, co oznacza, że panujące restrykcje zostaną zapewne przedłużone na okres poświąteczny. Zaapelował także o pozostanie w domach w czasie Świąt Wielkanocnych, ponieważ rodzinne wizyty narażają na niebezpieczeństwo szczególnie osoby starsze. - One są bardzo podatne na zarażenie wirusem i bardzo źle przechodzą wywołaną przez niego chorobę - podkreślił wiceminister.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

red./ar

Posłuchaj

rozmowa z Waldemarem Kraską, wiceministrem zdrowia