fot. pixabay.com
2 miliony złotych z rezerwy kryzysowej na walkę z COVID-19 zdecydował się uruchomić zarząd województwa zachodniopomorskiego – poinformowało w środę biuro prasowe urzędu marszałkowskiego. Pieniądze mają być przeznaczone na środki ochrony osobistej m.in. dla podopiecznych DPS-ów czy pracowników opieki społecznej.

„Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego zdecydował się pilnie uruchomić 2 miliony złotych z rezerwy kryzysowej, które jak najszybciej umożliwią zakup środków ochrony osobistej oraz materiałów do ich przygotowania dla podopiecznych DPS-ów, pracowników opieki społecznej czy wolontariuszy” - poinformowało w środę biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Wskazano, że jest to tzw. prefinansowanie wartego 33 miliony złotych projektu Region dobrego wparcia, który jest w końcowej fazie uruchamiania. Jego budżet, z uwagi na walkę z COVID-19, zwiększono o ponad 8 milionów złotych.

- Walka z COVID-19 wymaga coraz większych nakładów, dlatego znacząco zwiększamy budżet naszego projektu „Region dobrego wsparcia”. Większość środków zostanie dopiero uruchomiona, ale nie chcemy i nie możemy czekać, właśnie dlatego już dziś w trybie pilnym uruchamiamy 2 miliony złotych, które trafią na zakup i przygotowanie środków ochrony osobistej. Ten sprzęt powędruje m.in. do seniorów, niepełnosprawnych i pomagających im wolontariuszy. Te pieniądze pomogą zaspokoić najpilniejsze potrzeby - powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Pierwsze partie środków ochrony osobistej: maseczek, przyłbic czy rękawic najprawdopodobniej po Wielkanocy trafią do wszystkich DPS-ów w regionie, zarówno publicznych jak i prowadzonych przez NGO.

Niezbędne środki ochrony osobistej mają trafić również m.in. do wszystkich placówek opiekuńczo-wychowawczych, rodzinnych domów dziecka czy wiosek dziecięcych. Termin dostarczenia materiałów zależy od dostępności na rynku.

Pieniądze mają także pozwolić m.in. na pomoc osobom, które utraciły możliwość rehabilitacji na mocy przepisów. Zaznaczono też, że środki przeznaczone będą na dotarcie ze szkoleniami online do rodzin z osobą zależną, nawet jeśli nie mają one sprzętu komputerowego.

„Uruchomienie platformy i sieci wolontariuszy w każdym powiecie ze sprzętem mobilnym pomoże dotrzeć praktycznie do każdego domu w regionie” - podkreślono.

„Region dobrego wsparcia” będzie kontynuacją projektu „Dobre wsparcie”, opartego na najnowszych technologiach rozwiązania pozwalającego na m.in. na zarządzanie usługami opiekuńczymi w gminie i usprawnienie pracy opiekunów.

Na czas kryzysu narzędzie zostało bezpłatnie udostępnione. Może być stosowane w kierowaniu pracą wolontariuszy, sztabów kryzysowych czy instytucji zarządzających pomocą społeczną.