fot prof. Tomasz Królikowski/Facebook
W Centrum Druku 3D Wydziału Mechanicznego Politechniki Koszalińskiej praca trwa nieprzerwanie od 23 marca. Przyłbice trafiły już m.in. do szpitali w Koszalinie, Białogardzie, Sławnie i Łodzi, koszalińkiego PCK, straży granicznej, strażaków z Kołobrzegu i Gościna, a także koszalińskiej policji.

- W Centrum Druku 3D ma powstać 2000 masek. Dziennie staramy się wydrukować 100 przyłbic. Parlament studentów przekazał także 10 tysięcy złotych na materiały do produkcji. Na prośbę służb tworzymy także bardziej specjalistyczne elementy: zawory dla pogotowia ratunkowego czy przejściówki do masek tlenowych dla szpitala - opowiada profesor Tomasz Królikowski, szef Centrum Druku 3D oraz prorektor uczelni do spraw studenckich.

Przedsiębiorstwa z Dąbrowy Górniczej oraz z Aleksandrowa Kujawskiego pomogły w zakupie folii do masek, natomiast firma z Nysy dostarczyła partię filamentu.

- Kołobrzeskie wydawnictwo pomaga nam przy cięciu folii, która w całej konstrukcji tworzy osłonę twarzy. Ponadto przewodniczący Rady Gminy Kołobrzeg Julian Nowicki zakupił dwadzieścia kilogramów materiału do drukowania przyłbic. Do sponsorów dołączył również prezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP powiatu kołobrzeskiego Bogusław Grygiel - podkreśla profesor Królikowski.

red./kk/rż

Posłuchaj

profesor Tomasz Królikowski