źródło: https://www.gov.pl

Nasza planeta ma dziś swoje święto. 22 kwietnia to Światowy Dzień Ziemi, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku.

To coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą.

Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona.

Zdarzeniem, które przyczyniło się do zainicjowania tego święta, była katastrofa ekologiczna ze stycznia 1969 r., do której doszło u wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Według wstępnych szacunków, z uszkodzonej platformy wiertniczej wyciekło do oceanu kilkaset tysięcy galonów ropy, co doprowadziło do śmierci tysięcy ptaków, delfinów oraz innych morskich zwierząt, a także dewastacji środowiska na wiele lat.

22 kwietnia 1970 roku odbył się pierwszy w historii Dzień Ziemi. Natomiast kilka miesięcy później powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska. W skutek powyższego, podpisano wiele aktów prawnych, które miały na celu ochronę zagrożonych gatunków, a także walkę o zrównoważone środowisko.

Jak podkreślił rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Maciej Karczyński, właśnie ta instytucja zajmuje się w Polsce monitoringiem stanu wody, gleby, powietrza, a także poszczególnych gatunków zwierząt. - Monitorujemy nadzór nad ochroną środowiska. W tym roku mówimy o plastiku, który, niestety, nam towarzyszy, my jesteśmy zwolennikami zastępowania go naturalnymi tworzywami - powiedział.

Inspektorat prowadzi również kontrole transportu i składowania odpadów, wykorzystując do tego coraz częściej drony. Kontroluje podmioty gospodarcze, sprawdza czy przestrzegają przepisów o ochronie środowiska, współpracuje z policją i prokuraturą w zwalczaniu przestępczości środowiskowej. A to, jak podkreślił rzecznik GIOŚ, w trosce o środowisko dla obecnych i przyszłych pokoleń.

Hasło tegorocznych obchodów Dnia Ziemi to Planeta kontra plastik. „W zeszłym roku na całym świecie wyprodukowano ponad 500 miliardów toreb plastikowych, czyli milion torebek na minutę” - czytamy na oficjalnej stronie Dnia Ziemi 2024. Czas przydatności takiej torebki to kilka minut, jej czas rozkładu może wynieść nawet 400 lat.

IAR/gov.pl/aś