Podróż - jak powszechnie wiadomo zaczyna się często w sposób nieoczywisty. KGB brzmi wyjątkowo, bo to właśnie w tej kawiarni rozpoczęły się pierwsze prezentacje podróżnicze w Koszalinie. Wszystko dzięki Jagodzie Koprowskiej - dziennikarce Polskiego Radia Koszalin i wielkiej miłośniczce naszej planety, która wymyśliła i następnie prowadziła projekt Radiowego Klubu Obieżyświata przez 15 lat. Pierwsze spotkanie odbyło się... na początku września 1999 roku. Wtedy gościem Jagody był Bogusław Nowak, który opowiedział o Nowej Zelandii.

Przez kilkanaście lat przez Klub Obieżyświata przewinęło się blisko dwustu podróżników. Każde spotkanie było wyjątkowe, a przygodami o których opowiadali goście Klubu, można by było obdzielić wszystkich mieszkańców regionu. Naprawdę tysiące zdjęć i setki wspaniałych historii. Nie da się wymienić wszystkich, ale warto wspomnieć o barwnych i doskonale znanych postaciach, które nas odwiedziły - m.in. Krzysztof Starnawski, Romuald Koperski, Aleksander Doba, Wojciech Cejrowski, Michał Kochańczyk, Jakub Rybicki, Mieciu „Hajer” Bieniek, Kamila Kielar, Mikołaj Golachowski, Robb Maciąg, Bartosz Malinowski, Piotr Horzela czy Kinga z Chopinem, którzy objechali świat dookoła. W Klubie nie brakowało również prezentacji koszalińskich „włóczykijów”.

Od blisko czterech lat Klub Obieżyświata mam przyjemność prowadzić ja, czyli Jarosław Rochowicz. Zapraszam raz w miesiącu na spotkania z podróżnikami, którzy potrafią wzruszyć, rozśmieszyć, zadziwić, zainspirować i zaprosić do refleksji nad stanem świata.