fot. archiwum PRK/Jarosław Rochowicz
Koszalinianie mogli się także wpisać do okolicznościowej Kroniki Niepodległościowej. Księga zostanie przekazana do wieczystego przechowywania.

Niektórzy w swoich wpisach składali życzenia Polsce: - Istnienia przez tysiąc lat. Żeby nigdy się nie powtórzyła wojna. Nieśmiertelności, dobrej władzy, nowoczesnych technologii - mówili uczestnicy wydarzenia.

Robert Borucki, starszy kustosz Państwowego Archiwum w Koszalinie powiedział, że wystawa została przygotowana z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości: - W głównej mierze są to zdjęcia, które zdeponowali u nas mieszkańcy Koszalina - pan Andrzej Żebrowski i pani Jolanta Krasuska. Ich ojcowie byli żołnierzami legionów polskich Józefa Piłsudskiego. Możemy zobaczyć, jak wyglądali ówcześni legioniści. Mamy również unikatowe zdjęcia po ojcu pani Krasuskiej, który był nie tylko legionistą Piłsudskiego, ale i również twórcą teatru legionowego.

Wczoraj na dziedzińcu koszalińskiego Archiwum Państwowego podczas kilkugodzinnego festynu wystąpił m.in. chór Canzona, Uniwersytet Trzeciego Wieku zatańczył poloneza, a Instytut Pamięci Narodowej zachęcał do samodzielnego wykonywania przypinek niepodległościowych.

Zapraszamy do wysłuchania relacji Arkadiusza Wilmana.

aw/rż

Posłuchaj

relacja Arkadiusza Wilmana