Na tę inwestycję chorzy z Piły i całego regionu czekali od lat. Pierwsi z nich zostaną poddani radioterapii w pilskim Ośrodku Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w drugiej połowie tego roku.

Dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, prof. Julian Malicji powiedział dziś w Pile, że chorzy będą tu mieli najlepszą opiekę: - Jest to filia Wielkopolskiego Centrum Onkologii, a to zapewnia nam dopływ odpowiednich specjalistów. Wszystkie sale wyposażone są w odpowiednie urządzenia do konsultacji zdalnych, dzięki czemu możemy konsultować na odległość przeróżne sprawy dotyczące chorych w Pile.

WCO prowadzi już rekrutację pracowników do pilskiego Ośrodka Radioterapii. I - jak podkreśla prof. Julian Malicki -  choć same naświetlania będą możliwe w drugiej połowie roku, to ośrodek właściwie już pomaga pacjentom: - Nie możemy jeszcze rozpocząć radioterapii, ale już teraz dwójka kolegów z Wielkopolskiego Centrum Onkologii dojeżdża co tydzień na konsultacje do Piły. Te konsultacje zostaną wkrótce przeniesione ze szpitala do ośrodka.

W Ośrodku Radioterapii w Pile docelowo będzie leczyć się około 120 pacjentów dziennie, głównie z północnej Wielkopolski i Pojezierza Wałeckiego. Zapewni to chorym możliwość terapii w bliskiej odległości od miejsca zamieszkania. Dotychczas pacjenci musieli jeździć na radioterapię do Poznania, Bydgoszczy czy Szczecina.

pg/ar

Posłuchaj

prof. Julian Malicki o pracy ośrodka
prof. Julian Malicki o zdalnych konsultacjach