fot. wikipedia
Prezydenci Polski i Włoch Andrzej Duda i Sergio Mattarella uczczą dziś po południu 75. rocznicę bitwy o Monte Cassino. W uroczystościach na Polskim Cmentarzu Wojennym wezmą udział weterani armii Andersa, harcerze, a także delegacje z polskich szkół, organizacji pozarządowych i instytucji. 

Prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą złożą kwiaty pod pomnikiem 6. Pułku pancernego im. Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano. O 17:00 w Cassino rozpocznie msza święta.

75 lat temu dzięki skutecznemu natarciu żołnierzy generała Andersa, klasztor na Monte Cassino został odbity z rąk niemieckich.

„To miejsce na zawsze stało się symbolem naszej narodowej chwały i woli zwycięstwa. Żołnierze generała Andersa przekazywali nam umiłowanie ojczyzny, ich dziedzictwem jest przykaz służenia Polsce ze wszystkich sił. Za to jesteśmy im wdzięczni” - podkreślał w specjalnym klipie internetowym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Obaj prezydenci wygłoszą wystąpienia okolicznościowe, wysłuchają Apelu Poległych oraz utworu „Czerwone maki na Monte Cassino”, a także wraz z weteranami złożą wieńce przy krzyżu Virtuti Militari.

Program wizyty zakłada również odrębne spotkanie prezydentów Dudy i Mattarelli.

Bitwa o Monte Cassino, trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 r. Był to szereg walk między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie położonego na wzgórzu klasztoru. 18 maja 1944 r. po zaciętych walkach zdobył go 2. Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa. W natarciu zginęło 923 żołnierzy, 2931 zostało rannych. Polski atak przełamał „Linię Gustawa” i otworzył aliantom drogę na Rzym. 

IAR/aj

Posłuchaj

Prezydenci Polski i Włoch uczczą 75. rocznicę zwycięstwa na Monte Cassino