fot. Mateusz Sienkiewicz
Archiwiści otwierają swoje drzwi i zachęcają do poznawania historii. „Pamięć Polski” - tak zatytułowana jest wystawa, na której można oglądać reprodukcje dokumentów wpisanych na Polską Listę Krajową Programu UNESCO Pamięć Świata.

Wystawę przygotowała Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych we współpracy z Polskim Komitetem ds. UNESCO, a do końca października można ją oglądać w szczecineckim oddziale Archiwum Państwowego.

Monika Głuszek, kierownik placówki, mówi, że to nie lada gratka dla pasjonatów historii: - To jest jedenaście bezcennych zabytków piśmiennictwa, które są jednocześnie świadectwem naszej kultury i tradycji.

Na wystawie można zobaczyć m.in. reprodukcję Mszału Zakonu Krzyżackiego z Biblioteki Mariackiej w Gdańsku, czy zbiór dokumentów z procesu o Morskie Oko.

Licealiści, którzy pojawili się na wystawie, przyznają, że to dla nich żywa lekcja historii: - Bardzo ciekawa wystawa. Dowiedziałam się o Roczniku Świętokrzyskim Dawnym i akcie Unii w Krewie.

Wystawę zorganizowano z okazji obchodzonego kilka dni temu Międzynarodowego Dnia Archiwów. Można ją oglądać w szczecineckim oddziale Archiwum Państwowego do końca października.

ms/rż

fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz

Posłuchaj

Monika Głuszek
licealiści