fot. Jarosław Ryfun
Węzeł w Gorzebądzu, wraz z częścią sianowską obwodnicy Koszalina i Sianowa, ma być gotowy do jesieni 2021 roku. Koszt jego budowy szacowany jest na 30 milionów złotych.

Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł ziemi koszalińskiej powiedział, że budowa węzła w Gorzebądzu to odpowiedź na oczekiwania mieszkańców: - Wiemy, że lokalna społeczność - szczególnie mieszkańcy wschodniej części Koszalina i mieszkańcy Sianowa - bardzo lobbowała na rzecz tego, żeby ten węzeł powstał. Skróci on drogę, tak że kierowcy nie będą musieli przejeżdżać całej obwodnicy i wyjeżdżać w Koszalinie, tylko będą mogli zjechać właśnie w Gorzebądzu.

Z decyzji o budowie dodatkowego węzła zadowoleni są samorządowcy. Zdaniem Macieja Berlickiego, burmistrza Sianowa, odciąży on ruch nie tylko w jego mieście, ale przede wszystkim w Koszalinie: - Do tego momentu od strony wschodniej planowany był jedynie węzeł na ulicy Władysława IV. Moim zdaniem, powodowałby on bardzo duże korki na największych osiedlach mieszkaniowych w Koszalinie. A dodatkowo tym węzłem nie mogłyby się poruszać samochody ciężarowe.

Węzeł w Gorzebądzu połączy obwodnicę Koszalina i Sianowa z drogą wojewódzką 203. Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podkreślił, że to ważne ponieważ ruch na tej trasie jest coraz większy: - Jeszcze w 2010 roku natężenie na drodze wojewódzkiej nr 203 na Darłowo to były dwa tysiące pojazdów na dobę, a dziś są to już cztery tysiące, mimo że takie natężenie było pierwotnie planowane dopiero na 2030 rok. Także w Koszalinie ruch samochodów znacznie się zwiększył. Na odcinku między ostatnim rondem w Koszalinie a Sianowem to już 25 tysięcy pojazdów na dobę. I właśnie tę wschodnią część Koszalina będzie obsługiwał węzeł w Gorzebądzu.

Cała obwodnica Koszalina i Sianowa, wraz z newralgicznym fragmentem, na którym prace utrudniły wody gruntowe, ma być gotowa w 2022 roku.

ap/ar

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad
Maciej Berlicki, burmistrz Sianowa
Paweł Szefernaker, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł ziemi koszalińskiej