fot. prk24.pl
Dom Samotnej Matki w Koszalinie miał być oddany do użytku na początku listopada. Na przełomie września i października nieznani sprawcy zdewastowali remontowaną placówkę. Budynek został zalany na skutek wyrwania kranów. Zniszczono i potłuczono kafelki i armaturę łazienkową. Straty oszacowano na 200 tysięcy złotych, a remont przedłużył placówki się o dwa miesiące. Dziś Ksiądz Tomasz Roda, dyrektor Caritasu Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej zapewnił w porannym „Studiu Bałtyk”, że oficjalne otwarcie domu samotnej matki w Koszalinie nastąpi w sobotę 29 lutego.

- Planowaliśmy, żeby Święta Bożego Narodzenia były wyjątkowe w naszej placówce. Remont i rozbudowa, a także przystosowanie domu samotnej matki dla osób niepełnosprawnych trwał rok. Akt wandalizmu, który nastąpił na początku października, poprzez odkręcenie zaworów i zalanie placówki wydłużył nam czas zakończenia robót o dwa miesiące. Oficjalne otwarcie domu nastąpi więc 29 lutego - podkreślił ksiądz Tomasz Roda.

Remont domu samotnej matki był dofinansowany m.in. ze środków rządowych oraz unijnych.

- Mamy określone terminy, gdzie musimy rozliczyć się z tych pieniędzy. Wszystko idzie w dobrym kierunku. Będziemy wydłużać okres rozliczeniowy. Myślę, że placówka, która niesie pomoc w zagrożeniu życia i kobietom wychowującym potomstwo, jest ważniejsza niż jakiekolwiek terminy - dodał ksiądz Roda.

Kiedy zdewastowano dom samotnej matki, pod adresem Caritasu padło wiele ciepłych słów, a lokalne firmy bezpłatnie wypożyczyły osuszacze i podarowały nową armaturę łazienkową.

- Jestem bardzo wdzięczny wszystkim za pomoc. Dzięki temu mogliśmy obniżyć koszty po akcie wandalizmu - straty wówczas oszacowano na 200 tysięcy złotych - do 100 tysięcy złotych. Oczywiście, inwestycja była ubezpieczona, ale procedury rozliczeniowe trwają - zaznaczył duchowny.

Kiedy Caritas rozpoczynał remont domu samotnej matki w Koszalinie, kierował wówczas mamy z dziećmi do sąsiednich placówek.

- Jesteśmy wdzięczni ościennym domom samotnych mam za przyjęcie naszych podopiecznych. Szukaliśmy też rodzin, które będą mogły na jakiś czas im pomóc - powiedział gość porannego „Studia Bałtyk”.

Caritas prowadzi też Centrum Kryzysowe Caritas dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi „NADZIEJA” im. św. Jana Pawła II przy ulicy Harcerskiej. Kobieta, która znajdzie się w kryzysie, jest przyjmowana do tej placówki. Jak podkreślił ksiądz Tomasz Roda, świadczona jest pomoc prawna oraz psychologiczna.

red./rż

Posłuchaj

Gość Studia Bałtyk: ks. Tomasz Roda