fot. Dzika Zagroda
W pokazowej zagrodzie żubrów w Jabłonowie pod Mirosławcem przyszły na świat dwa żubry.

Jak powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin Magdalena Kwiatkowska z Dzikiej Zagrody – to pierwsze narodziny w tym roku, a docelowo młode żubry zostaną wypuszczone na wolność. - Jest to samiczka i samczyk. Czekamy jeszcze na dwójkę. Młode bardzo oswoiły się ze stadem i chętnie pokazują się odwiedzającym - wyjaśnia.

Opiekunowie żubrów ogłosili konkurs na imiona dla nowych mieszkańców Dzikiej Zagrody. - Taką akcję ogłosiliśmy na facebooku i tam można zgłaszać swoje propozycje. Imiona muszą zaczynać się na literę PO od słowa POLAND. Te imiona są wpisywane do księgi rodowodowej żubrów, gdzie podane są informacje, skąd te zwierzęta pochodzą - mówi Magdalena Kwiatkowska.

W Dzikiej Zagrodzie można z bliska przyglądać się żubrom, a nawet je karmić. Ale miejsce to ma też inne cele. - Chodzi m.in. o przywracanie gatunku w tej części Polski. Dzięki temu to stado jest zdrowe – dodaje Magdalena Kwiatkowska.

W Dzikiej Zagrodzie w Jabłonowie żyje też siedem rysi nizinnych. Placówka prowadzi również program przywrócenia tego gatunku w zachodniej Polsce.

PG/ez

fot. Dzika Zagroda
fot. Dzika Zagroda
fot. Dzika Zagroda
fot. Dzika Zagroda
fot. Dzika Zagroda