fot. Przemysław Grabiński
Piła realizuje program profilaktyki zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego od 2016 roku. Skorzystało z niego – za zgodą rodziców - już 431 dziewcząt.

- Szczepienia objęły dziewczęta z roczników 2004-2006. Przeznaczyliśmy na ten cel prawie 200 tys. złotych. Chcemy kontynuować ten ważny program, bo jest to jedyna jednostka onkologiczna, na którą możemy się zaszczepić - powiedział Piotr Głowski, prezydent Piły.

Szczepienia przeciwko HPV są coraz bardziej popularne na całym świecie.

- Wzrasta chęć i zrozumienie tego szczepienia. To jedyna szczepionka, która ma udowodniony wpływ na zapobieganie rozwojowi raka szyjki macicy. W niektórych krajach te szczepienia są wprowadzone do kalendarza szczepień. W ramach pilskiego programu spotykamy się także z rodzicami oraz uczniami miejskich szkół - zarówno dziewczynkami, jak i chłopcami - dodaje pediatra Adam Gronowski, specjalista medycyny rodzinnej.

Pilski Urząd Miasta chce realizować program szczepień przeciwko HPV przez kolejne lata. Na najbliższe trzy lata zabezpieczono na ten cel 650 tysięcy złotych. W tym czasie szczepieniami mają być objęte roczniki 2007-2009.

pg/ar

Posłuchaj

Piotr Głowski, prezydent Piły
pediatra Adam Gronowski, specjalista medycyny rodzinnej