fot. Kancelaria Prezydenta PR
Polska zapewni infrastrukturę dla około 1000 amerykańskich żołnierzy. Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump poinformował o tym po rozmowach w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że zwrócenie przez USA uwagi na Europę i jej bezpieczeństwo ma kluczowe znaczenie dla światowego pokoju. Na wspólnej z prezydentem Donaldem Trumpem konferencji prasowej w Waszyngtonie Andrzej Duda nie krył zadowolenia z podpisanej deklaracji o zacieśnieniu współpracy obronnej. - Będzie więcej amerykańskich żołnierzy w Polsce, będzie to wzmocniona współpraca, będzie to trwała obecność, która będzie się stopniowo - mam nadzieję - rozwijała pod względem i ilości żołnierzy, ale także i pod względem infrastrukturalnym - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Donald Trump zauważył, że w deklaracji zawarty został zapis, iż Stany Zjednoczone i Polska będą wzmacniać współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa. Dodał, że „Polska zapewni infrastrukturę dla obecności około tysiąca amerykańskich żołnierzy, a Polski rząd pokryje koszty tego projektu, bez dodatkowych kosztów dla Stanów Zjednoczonych”. Donald Trump zauważył przy tym, że Polska należy do nielicznych państw NATO, które przeznaczają zalecane przez Sojusz Północnoatlantycki 2 procent PKB na obronność.

Podpisaniu deklaracji o współpracy obronnej towarzyszył przelot samolotów F-35 nad Białym Domem. Polska chce kupić te myśliwce od Stanów Zjednoczonych.

Podczas dzisiejszego spotkania poinformowano także, że Polska zwiększy - z 2 do 2,4 miliona ton- ilość gazu ziemnego, kupowanego od firm ze Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciele Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa podpisali w Białym Domu w Waszyngtonie porozumienie w tej sprawie z amerykańską firmą Venture Global.

Import amerykańskiego gazu ziemnego LNG do Polski to efekt wcześniejszych rozmów prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych. Donald Trump niemal od początku kadencji nakłania Polskę do kupna amerykańskich surowców. Argumentuje, że uniezależni to Polskę od dostaw z Rosji.


IAR/ar