fot. Anna Popławska
Ambulans wyposażono m.in. w specjalistyczny sprzęt do przewozu i leczenia noworodków. Jest wart 800 tysięcy złotych. Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski przekazał na jego zakup 600 tysięcy złotych. 

- Dodatkowo posiada inkubator, dzięki któremu podtrzymywana jest temperatura dziecka. Można go również podłączyć do respiratora. Ważną rzeczą jest też laweta, na której stoi inkubator. Pozwala ona na transport bez wstrząsów. Możemy również zacząć leczenie tak, jakbyśmy byli na oddziale - powiedział Andrzej Melka, ordynator oddziału intensywnej terapii dziecięcej.

Zakup ambulansu był możliwy dzięki m.in. akcji Fundacji Marzenia do spełnienia, która zebrała na ten cel prawie 110 tysięcy złotych.

- Impulsem do tego był mój pobyt w szpitalu. Widziałam, jak lekarze walczą o życie dzieci. Bardzo dużo osób włączyło się w tę akcję, także szpitale - m.in. w Sławnie i Kołobrzegu - zaznaczyła Aleksandra Stenka, prezes fundacji.

Rocznie koszaliński szpital realizuje kilkaset transportów wcześniaków i noworodków. Tylko od początku lipca było już 7 takich specjalistycznych wyjazdów.

ap/rż

fot. Anna Popławska

Posłuchaj

Andrzej Melka
Aleksandra Stenka