fot. Przemysław Grabiński
W wyremontowanym budynku przy ulicy Kilińskiego powstanie Centrum Integracji Społeczno-Kulturalno-Naukowej, które ma służyć mieszkańcom Piły i regionu.

Modernizację prowadzi Starostwo Powiatowe w Pile. Starosta pilski Eligiusz Komarowski podkreśla, że po remoncie dawne kino znów będzie tętniło życiem: - Od momentu zamknięcia kina, przez kilkanaście lat, ten obiekt ulegał erozji. Teraz odzyska swoją dawną świetność. Bedzie bezpłatnie otwarty dla mieszkańców. Znajdą się w nim sale do zajęć artystycznych i konferencji. Pewnie utworzone zostanie także niszowe kino.

Marcin Górzny, który projektował rozpoczynającą się niebawem modernizację pilskiej „Iskry”, dodaje, że budynek odzyska też swój historyczny blask: - To historyczny, powstały w okresie międzywojennym, obiekt. Projektując jego modernizację, chcieliśmy m.in. odtworzyć jego oryginalną elewację. Odtworzone będą m.in. zamurowane wcześniej okna fasadowe oraz rozeta zegara na zwieńczeniu elewacji. Dobudowane zostaną także schody wejściowe, na kształt tych historycznych.

Koszt inwestycji to około 5 milionów złotych. Większość tej kwoty stanowi unijne dofinansowanie. Z tego samego programu powiat pilski remontuje już stadion przy ulicy Okrzei w Pile.

pg/ar

fot. Przemysław Grabiński

Posłuchaj

Marcin Górzny, projektant modernizacji pilskiej „Iskry”
Eligiusz Komarowski, starosta pilski